deryalı günlerde fatih akı


 

31-Mayıs-2008 Cumartesi

YÜZLERCE ATKI, KAZAK, ŞAPKA, ELDİVEN YAPIP EŞİNE HEDİYE ETTİ

Bu da "Ören Bay"

Müşterisine kızıp örgü örmeyi öğrenen yüncü Fatih Akı, Derya Baykal'ın TV programına katıldıktan sonra kadınlar arasında şöhreti yakaladı

SÜLEYMAN SAĞAT (HABER MERKEZİ)

hayat1.jpgMüşterisiyle yaşadığı tartışmanın ardından inat edip örgü örmeyi öğrenen İzmirli yüncü Fatih Akı'nın ünü Türkiye'ye yayıldı. Önce yün üreticisi firmaların dikkatini çeken, ardından da ünlü tiyatrocu Derya Baykal'ın "Deryalı günler" isimli televizyon programında konuk olan Akı, kadınların değişik örnekler öğrenmek için takip ettiği bir isim haline geldi.
Fatih Akı, örgünün kadına has bir iş olmadığını kanıtladı. Hayatını kazanmak için başladığı yün ticaretinde el örgüsü ustası olan Akı, örgü işinden anlamayan muhasebeci eşine yüzlerce kazak, süveter, atkı şapka ördüğünü söyledi. 18 yaşından bu yana yün satan Fatih Akı, "Son altı yıldır kadınlar yün almaktan çok örnek öğrenmek için işyerime geliyor" dedi.
Altı yıl önce işyerine gelen bir müşterinin kendisine kazak örmek için kaç yumak yün alması gerektiğini sorduğunu söyleyen Akı şöyle konuştu: "Ben de bunun için 5 yumak yün alması gerektiğini söyledim. Bana 'sen örgüden ne anlarsın. Fazla satış yapmak için 5 yumak diyorsun. Bana üç yumak ver' diye karşılık verdi. Bu olay beni çok etkiledi. Hem çok üzüldüm hem de işi inada bindirdim. Hemen ardından işyerime gelen müşterilerimden yardım alarak örgü öğrenmeye öğrenmeye başladım ve üç günde işi kaptım. O günden bu yana da yine hanım müşterilerime sora sora örgüyü ilerletip bu günlere geldim."
Satışını yaptığı yün firmalarından büyük ilgi gördüğünü anlatan Akı, "Derya Baykal da bir şekilde benimle ilgili bu bilgiye ulaşıp iletişim kurdu. Baykal'ın Show TV'de gündüz kuşağında yayınlanan programına çıkıp burada örgü konusunda bilgiler verip uygulamalı olarak gösterdim. Beğenilince Derya Baykal sık sık beni programına çıkardı. Bu sayede tüm Türkiye'de örgüyle ilgilenenler beni tanıdı" diye konuştu.
Her türlü örgüyü gözü kapalı örebildiğini söyleyen Akı, "Haroşa, selanik, işkembe, şiş ve tığ işleri, firkete bunlardan bazıları. Parmaklarımla bile örgü örebiliyorum" dedi.
Bir kazağı üç günde bitirdiğini söyleyen Akı, "Bluz iki, şal-atkı bir, battaniye dört, yelek iki, şapka gibi küçük örgüleri ise bir günde bitiriyorum" dedi.

http://www.yeniasir.com.tr/haber_detay.php?hid=2707

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !